KYK,Seramik Yapıştırıcıları Ürün Grubunda EPD Belgesi Aldı

KYK,Seramik Yapıştırıcıları Ürün Grubunda EPD Belgesi Aldı

KYK Yapı Kimyasalları Avrupa normu EN 15804 standardına uyumlu EPD belgesini seramik yapıştırıcıları ürün grubunda alarak yeşil binaların tercihi oldu.

Türkiye’nin lider yapı kimyasalları firmalarından KYK Yapı Kimyasalları, Eskişehir, Samsun, Adana ve Diyarbakır tesislerinde üretmiş olduğu seramik yapıştırıcı ürünlerine tüm pazarlarda geçerli uluslararası onaylı ve EN 15804 Avrupa normu uyumlu Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) belgesini alarak, yeşil ve sürdürülebilir yapıların aranan markası oldu.

Toplamda 600.000 ton üretim kapasitesine sahip 4 modern üretim tesisinde üretim yapan KYK Yapı Kimyasalları, EPD Belgesini Standart, Geliştirilmiş, Teknik ve Yüksek performanslı olarak sınıflandırılan seramik yapıştırma harçlarında S-P-00835 EPD Kayıt numarası ile uluslararası seviyede onaylatmış oldu.

Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük yapı kimyasalları üreticilerinden biri olan KYK Yapı Kimyasalları A.Ş. , bu konumu ve çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.

C.Onur Sürmeli: "Yerli sermayeli üretici olmanın verdiği güç ile yapı sektörünün ihtiyacı olan sürdürülebilir çözümler üretiyoruz"

KYK Yapı Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı C.Onur SÜRMELİ,“2009 yılından beri ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem belgesi sahibiyiz ve çevresel etkilerimizi en aza indirmek için çalışıyoruz. 2016 yılının son çeyreğinde EPD belgelendirme çalışmalarına başladık. Hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği, malzeme ve kimyasal madde içeriği, hava, su ve toprağa verilen emisyonlar, atık oluşumu kategorilerinde yapılan tüm değerlendirmeler ardından EPD belgelendirme çalışmalarımızı tamamlayarak, kurumsal sorumluluğumuz gereği, çevreye olan etkimizi beyan etmiş bulunmaktayız.

Bu çalışmalar ile ürünlerin yaşam döngüleri analiz edilmiş, üretimindeki süreçleri ve tedarik zincirinden kaynaklanan çevresel etkileri irdelenmiş ve bu noktalarda yapılabilecek iyileştirme fırsatları tespit edilmiştir. Yani bizim için EPD belgesini almak bir amaç değil çevresel etkilerimizi en aza indirme noktasında yol gösterici bir araç olmuştur.

Bununla birlikte sahip olduğumuz EPD belgesi ile hızla gelişen yeşil bina çözümlerinde de paydaşlarımıza alternatif çözümler sunmuş olacağız. Yapı kimyasalları sektöründe birçok ürün ile piyasada olan firmamız EPD belgesi ile, LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sürecine girmiş projelere, ürünleri ile katkı yapacak ve ilave puan avantajları sağlayacaktır.” açıklamalarını yaparak EPD belgelerinin önemine vurgu yaptı.

KYK Yapı Kimyasalları Seramik Yapıştırıcıları EPD Belgesine The International EPD System ve EPD Türkiye internet sitelerinden ulaşılabilir.

Bizim Ekip Antalya'da BuluştuBinalarda Yeni Devir, EKB Devri

Mantotherm