Aşkabat Havaalanı İnşaatında Polimeks ve KYK İşbirliği

Aşkabat  Havaalanı İnşaatında Polimeks ve KYK İşbirliği

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks İnşaat, Türkmenistan’da, dünyanın önemli havaalanları arasında yer alacak bir projeye imza attı.

2013 yılı Ocak ayında yapımına başlanan ve 2016 yılında bitmesi hedeflenen Aşkabat Uluslararası Havaalanı, Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğine cevap verebilmek üzere mevcut havaalanı tesislerinin yerine inşa edilmektedir.

Yurtdışında iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının tek kalemde aldığı en büyük iş olan Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesi, Türkmenistan’ın milli sembol ve değerlerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Türkmen halkının kurucusu Oğuzhan’ın yayı ve Türkmen Laçin Kuş’u esas alınan bu eşsiz projede, terminal binasının tasarımında Oğuzhan’ın altı oğlunu simgeleyen 6 ok, Türkmenistan’ın milli motiflerinden 5 halı deseni ve Türkmen yıldızı kullanılmıştır.

KYK Yapı Kimyasalları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Arda SÜRMELİ, Yurtdışı Satış Yöneticisi B. Bülent BARUT, Teknik Destek Sorumluları D. Ali YÜCEL ve Selim KAYAR projeye ziyarette bulunarak, KYK ürün portföyündeki ürünlerin tanıtım ve uygulamalarını gerçekleştirdiler. Bu ziyaretin ardından, yapılan uygulamalara yönelik anlatımlar ve alternatif çözümlere yer verilen web sayfası KYK tarafından tasarlanarak, Polimeks İnşaat’a ve bu projenin kullanımına açıldı.

Aşkabat’ın gelecek 30 yılına hizmet vermesi hedeflenen 360.000 m² kapalı alana sahip havaalanı projesi kapsamında birçok KYK Yapı Kimyasalları ürünleri ile çözüm üretilmiştir.

60*60 cm ve 60*120 cm porselen seramik uygulamalarında kullanılan MegaFlex Maxi C2TES2 standardında olup, geliştirilmiş çimento esaslı, yüksek yapışma gücü ve yüksek elastikiyet özelliğine sahip, kayma özelliği azaltılmış, çalışma süresi uzatılmış tek bileşenli büyük ebatlı seramik yapıştırma harcıdır.

Duvar yüzeyinde 4 mm aralıklar ile yapıştırılmış 60*60 cm seramik ve 3 mm aralıklar ile yapıştırılmış 60*120 cm seramik uygulamalarından sonra derz dolgu malzemesi olarak kullanılan MegaFuga Flex; CG2WA standardında, elastik özelliğe sahip, ısı değişimlerinden etkilenmeyen, anti bakteriyel özelliktedir. Yüksek performanslıdır ve elastik özelliğe sahiptir. Çatlaksız ve pürüzsüz bir görünüm verir. Geniş renk yelpazesine sahip olup, renkleri dayanıklıdır ve solmaz.

Yapıştırma işleminin hemen sonrasında kullanılan Seramik Tesviye Sistemi, zemin ve duvar kaplama malzemelerinin belirli aralıklarla ve belirli bir seviyede yerleştirilmesine yardımcı olan sistemdir. Tutucu, Takoz ve ayarlanabilir Montaj Pensesi olmak üzere üç parçadan oluşur.

İç mekan ıslak hacimlerin yalıtım uygulamalarında kullanılan su yalıtım malzemesi Megaİzo Lastik 10; polimer emülsiyon ve çimento esaslı, çift bileşenli, içme suyu depolarında, balkon ve teraslarda kullanıma uygun, tam elastik su yalıtım malzemesidir. Çekme gerilmeleri dolayısıyla su yalıtım malzemesinde oluşabilecek çatlamaları minimize etmek amacıyla iki kat olarak uygulanan Megaİzo Lastik 10’un katları arasında kullanılan Megaİzo File ise 75 gr/m2 ağırlıkta tekstil donatı filesidir.

Basınç ve yapısal hareketliliğe bağlı oluşacak çatlama risklerinin ortadan kaldırılması ve yalıtımın devamlılığını sağlamak için su yalıtım uygulamalarında kenar köşe birleşim yerleri gibi su geçirimsizlik açısından zayıf bölgelerde termoplastik elastomer esaslı Megaİzo Bant su yalıtım bandı uygulanmıştır.

Havalimanı terminal binası toprak altında kalan temellerde bitüm esaslı su yalıtım malzemelerinden serme membran olarak Megaİzo PK3, sürme membran olarak ise tek bileşenli Megaİzo K ve çift bileşenli Megaİzo 2K uygulamaları yapılmıştır. Megaİzo PK3 polyester keçe ile fiziksel direnci arttırılmış, APP (ataktik polipropilen) modifiyeli, her iki yüzü polietilen film ile kaplı plastomerik bitümlü, -5°C dayanımlı su yalıtım membranıdır. Tek bileşenli Megaİzo K ve çift bileşenli Megaİzo 2K ise kuruduğunda eksiz, esnek bir membran oluşturan, polimer modifiye edilmiş, bitüm emülsiyon esaslı, solvent içermeyen su yalıtım malzemeleridir.

Yürüyen yol makine dairesinde poliüretan esaslı, %800 elastikiyete ve yüksek su geçirmezliğine sahip, uzun ömürlü, kullanıma hazır Megaİzo PU 7 ile su yalıtım uygulaması yapılmıştır. Çünkü seramik kaplama ile tek başına su yalıtımı yapılamaz; dış hava etkilerine ve suya maruz kalan mekanlar seramik gibi kaplama malzemeleriyle kaplanacak olsa dahi kaplama altına su yalıtımı mutlaka yapılmalıdır.

Yürüyen yol makine dairesinde; su geçirimsizlik açısından zayıf tüm köşelerde ve betopanların birleşim yerlerinde poliüretan esaslı derz dolgu mastiği olarak Megaİzo PU Mastik LM uygulanmıştır.

Yürüyen yol makine dairesinin genleşme derzlerinde, dilatasyon bandı uygulamasında kullanılan MegaTamir Epo epoksi esaslı olup, solventsiz, su ve kimyasal ortamlara dirençli, kayma özelliği azaltılmış, iki bileşenli dolgu, tamir, tesviye ve yapıştırma harcıdır.

Makine dairelerinde kenar köşe birleşim yerlerinde pah yapımında çimento esaslı, yapısal tamir harcı olarak ince dolgulu MegaTamir İ Yapısal ve kalın dolgulu MegaTamir K Yapısal kullanılmıştır.

Rotundalarda ise makine, vinç gibi ağır yüklerin betona ankrajında çimento esaslı, yüksek mukavemete sahip, akışkan grout harcı MegaTamir Grout harcı kullanılmıştır.

Engineering New Record (ENR) tarafından “En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit” sıralamasında üst sıralarda yer alan ve ülkemizi başarıyla temsil eden Polimeks İnşaat’ın, az sayıdaki yapı kimyasalları tedarikçilerinden biri olan KYK Yapı Kimyasalları, tercih ediliyor olmaktan gurur duymakta ve çözüm odaklı çalışmalarına azimle devam etmektedir.

KYK, MEB Eğitimlerinde 1000. Ustaya UlaştıElinin Harcıyla..!

Mantotherm